• شیر برقی کولر گازی

شیر برقی چیست؟

شیر برقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود. کنترل شیر برقی با استفاده از جریان الکتریکی در کویل شیر برقی کنترل می شود. زمانی که جریان الکتریسیته از کویل عبور می کند، میدان مغناطیسی به وجود می آید و باعث حرکت هسته آهنی می شود. این حرکت جریان سیال یا گاز را کنترل می کند. این کنترل می تواند به معنی قطع و وصل یا تغییر مسیر حرکت باشد. در واقع شیر برقی این توان را دارد که با باز و بسته کردن مسیرهای تعیین شده، جریان گاز یا سیال را کاملا قطع کند یا آن را وارد مسیر فیزیکی دیگری کند.

در کولر گازی هم زمانی که شما دکمه تغییر فاز از سرمایش به گرمایش یا برعکس را می زنید، شیر برقی کولر گازی جریان گاز رفت و برگشتی به مدار دستگاه را تغییر می دهد. در این حالت از یک طرف به جای هدایت گاز گرم به کندانسور آن را به سمت پنل هدایت کرده و از طرف دیگر گاز سرد را به سمت کندانسور هدایت می کند. البته همانطور که گفته شد سیستم کار شیر برقی در عمل به این سادگی نیست.

شیر برقی کولر گازی

نحوه ی عملکرد شیر برقی کولر گازی

نحوه کارکرد شیر چهار راهه کولر گازی سرد و گرم و قطعات داخلی آن به شکل زیر می باشد :

شیر چهار راهه که یک شیر برقی می باشد دارای یک بوبین می باشد که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل کولرگازی مسیر عبور گاز خروجی از کمپرسور را که در حالت سرمایش به سمت یونیت بیرونی(کندانسور) می باشد را تغییر داده و در وضعیت گرمایش گاز گرم خروجی از کمپرسور را به سمت یونیت داخلی(اواپراتور) هدایت می نماید .

از چهار لوله روی شیر چهار راهی لوله تکی به خروجی کمپرسور(DIScharge) و از سه لوله سمت دیگر  لوله وسطی به مکش کمپرسور(SUCTION) و دو لوله دیگر به کندانسور و اواپراتور وصل می شوند.

با تعویض جهت شارش جریان مبرد، چرخه تبرید پمپ حرارتی از سرمایش به گرمایش یا بالعکس تغییر می‌کند. این شیر این امکان را به وجود  می‌آورد که با داشتن یک سیستم تهویه، در زمان مقتضی از آن به عنوان سیستم سرمایشی یا گرمایشی استفاده شود.

مزایای شیر برقی :

۱ – کاربر دستگاه میتواند با نیروی اندک ساز و کار شیر برقی را راه اندازی کند.

۲ – نصب در مکان های خطرناک که دارای بخارهای شیمیایی هستند و محیط های قابل انفجار و یا بسیار داغ

۳ – هنگامی که از شیر برقی استفاده میشود کوتاه شدن مسیر لوله کشی موجب تخلیه اسانتر سیال از خط لوله میشود.

۴ – کاربر میتواند از راه دور آن را کنترل کند و همچنین از داخل اتاق فرمان

شیر برقی کولر گازی - خرید شیر برقی کولر گازی - قیمت شیر برقی کولر گازی

تست شیر برقی کولر گازی

برای تست شیر برقی کولر گازی و برای اینکه مطمئن شویم این قطعه درست کار می کند نیاز نیست به خودمان زحمت زیادی بدهیم. تنها لازم است یک بار فاز عملکرد دستگاه را از حالت جاری (برای مثال سرمایش) به حالت مخالف (گرمایش) تغییر دهیم. یک شیر برقی سالم که دارای عملکرد صحیح باشد، باید بلافاصله و بدون ایجاد آلودگی صوتی تغییر فاز را انجام دهد. اگر در جریان تغییر فاز، علائم خرابی شیر برقی کولر گازی مانند سروصدا یا کندی را احساس کردید باید از یک سرویس کار ماهر بخواهید دستگاه شما را ببیند.

دلایل خرابی شیربرقی

۱ – گیر کردن سازوکار شیر برقی به دلیل ناهم ترازی و روان کاری ناکافی میتواند مانع جابه جایی و انتقال سیال شود و در نتیجه شیر برقی خراب میشود.

۲ – استفاده از ولتاژ نامناسب میتواند موجب کارنکردن و خرابی شود.

۳ – قطعات شکسته مانند لولاها یا اهرم ها ممکن است باعث خرابی شیر برقی شود.

۴ – اگر مقدار دلخواه سیال از شیر برقی نگذرد ممکن است به دلیل سایش اهرم بندی و سایش لولاها و باز نشدن کشوی شیر برقی به انداره لازم شود و باعث خراب شدنشیر برقی شود.

۵ – تکرار  زیاد قطع و وصل شیر برقی موجب داغ شدن آن  سوختن سیم پیچ میشود.

۶ – ممکن است عوامل خارجی علت کار نکردن شیر برقی باشد مانند کلید حدی خراب یا محرک برقی که مانع رسیدن جریان به شیر برقی باشد در نتیجه شیر برقی نتواند سازوکار شیر برقی را راه اندازی کند.

۷ – اگر بست الکتریکی شکسته و یا سیم اتصال بریده باشد جریان الکتریکی به شیر برقی نمیرسد و باعث خرابی شیر میشود.

۸ – نشت شیر برقی مانند شیرهای دستی و مکانیکی از عوامل گوناگون ناشی میشود از جمله جرم ، آشغال ، خراشیدگی نشیمن ، پارگی آب بندها ، کمبود یا نامناسب بودن روان کاری، گرما و رطوبت

۹ – اگر درپوش درست در جای خود قرار نگیرد ممکن است درست عمل نکند.

توجه: به دلیل تخصصی بودن فروش قطعات کولر گازی و انتخاب صحیح آن لطفا از طریق صفحه ی درخواست تعمیرات اقدام فرمایید.

پرکردن فرم درخواست قطعات کول گازی و ارسال عکس ضروری میباشد.

شیر برقی کولر گازی

سوالی دارید؟ با ما در تماس باشید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید