فن کویل

دستگاه فن کویل (به انگلیسی FCU) ،یکی از ساده ترین سیستم تهویه مطبوع است.فن کوئل واحد توزیع بسیار ساده و کاراییست که در کنار چیلر ، بویلر یا دیگ فولادی ( دیگ بخار) و پمپ های سیرکولاتور می تواند یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع را تشکیل دهد. این دستگاه را می تواند به صورت ساده و به وسیله ی ترموستات فن کویل کنترل کرد و با ست کردن دمای مورد نظر بروی درجه ی حرارت استاندارد در طول شبانه روز آسایش محیط را تامین کرد و با عث بهینه سازی مصرف انرژی نیز گردید. جهت افزایش بهره وری از انواع شیر های کنترل در همگام نصب فن کوئل استقاده می شود که در سیستم های جریان متغییر از شیر های کنترل دو راهه و در سیستم های دور ثابت از شیر های کنترل سه راهه استفاده می کنند. می توان با پروتکل های پیشرفته تر از جمله BACnet و تجهیزات هوشمند سازی تهویه مطبوع، کل واحد توزیع را تجمیع کرد و به کنترل سیستم تهویه مطبوع پرداخت.

فن کویل یا Fan Coil چیست؟
این دستگاه با توجه به ساختار ساده مکانیکی که دارد، از اجزایی محدود تشکیل شده است. کویل یا مبدل حرارتی و فن اجزای اصلی تشکیل دهنده این دستگاه هستند. منظور از کویل یا مبدل حرارتی می تواند گرم و یا سرد باشد. البته در انواعی از آن ها ممکن است هر دو نوع مبدل گرم و سرد نیز قرار گیرد.

این وسیله به دلیل کاربرد و ساختار ساده ای که دارد، امروزه یکی از اصلی ترین دستگاههای HVAC ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی است. این دستگاه ها به عنوان ابزار توانمند مکانیکی گاهی اوقات از سیستم های داکتینگ شامل کانال ها و مجراها برای انتقال گرما و یا سرمای تولید شده استفاده می کنند. شیرهای هواگیری و کنترل را نیز می توان به عنوان عضوی از این دستگاهها به حساب آورد.

این دستگاه بر حسب ابعاد و میزان بازدهی حرارتی که دارد با توجه به مساحت محیط ها می تواند انواع فضاها را پوشش داده و دمای آن ها را کنترل نماید. علاوه بر سادگی در ساختار و بازدهی قابل قبول در کنار صرفه اقتصادی باعث شده است تا این وسیله یکی از پرکاربردترین ابزار برای تامین گرما و سرمای محیط های مختلف باشد.

کنترل استارت و توقف کار یک دستگاه می تواند دستی بوده و یا توسط ابزارهای مکانیکی نظیر ترموستات صورت گیرد. همچنین در این ساختار می توان با استفاده از یک شیر کنترل و یا سرعت فن، جریان آب به سوی مبدل حرارتی یا همان کویل را کنترل کرد.

مقایسه فن کویل با برخی دیگر از دستگاههای تهویه مطبوع

سادگی و انعطاف پذیری فن کویل در انواع مختلف، باعث شده است تا این سیستم بدون شک نسبت به دستگاه های دیگر برتری داشته باشد. از ویژگی های دیگری که می توانیم برای دستگاه ها نام ببریم، می توانیم به انعطاف آن ها در مکان نصب اشاره کنیم. انواع افقی در برای نصب در سقف و یا انواع فن کویل عمودی برای نصب در کف، خود گویای این انعطاف ویژه هستند.

نویز و صدای ایجاد شده در دستگاه  نیز مشابه با سایر سیستم های تهویه مطبوع، به دلیل نوع طراحی دستگاه و مصالح ساختمانی قرار گرفته در حاشیه محل نصب آن است. البته در انواعی از دستگاه های طراحی شده، سعی طراحان بر بهینه کردن دستگاه و کاهش سر و صدای ناشی از آن بوده است.

معرفی انواع مختلف دستگاه فن کویل

تقسیم بندی انواع فن کویل به شکل های مختلف و بر اساس عوامل متعددی صورت می پذیرد. یک نوع از تقسیم بندی بر اساس مکان نصب و قرارگیری آن ها است. بر این اساس  به انواع زیر تقسیم می شوند:

  1. فن کویل های دیواری
  2. فن کویل های زمینی
  3. فن کویل های سقفی

تمامی مدل ها مجهز به محفظه ای برای محافظت از کویل هستند. هر کدام از انواع گفته شده از این دستگاه ها به دلیل کاربردهایی که دارند، امروزه دارای موقعیت های مستقلی از سایر دستگاه ها شده اند.

تقسیم بندی ها برای این دستگاه به همین دو نوع محدود نمی شود. در یک تقسیم بندی خاص، انواع دو لوله و چهار لوله فن کویل مجزا می شوند. انواع دو لوله ارزان تر و کوچک تر هستند. فن کویل های چهارلوله برای سرمایش و گرمایش همزمان در هتل ها استفاده می شوند و دو کویل مجزا دارند.

نوع دیگری از تقسیم بندی بر اساس شکل نصب صورت می گیرد که در آن فن کویل ها توکار یا روکار بودن در نصب مجزا می شوند. البته در میان سه نوع تقسیم بندی بیان شده ، همواره نوع دوم که فن کویل ها را به سه دسته تقسیم می کند، بیشتر دیده می شود. زیرا در این تقسیم بندی، به کاربردی هر نوع توجه شده و بر اساس آنها دسته بندی می شوند.

انواع فن کویل

سقفی توکار

یکی از پرکاربردترین انواع این دستگاه، فن کویل سقفی توکار است. از مزایای فوق العاده این دستگاه می توان به فیلترهای قابل شستشوی آن اشاره کرد. تعمیرات آسان و همچنین نویز کم از دیگر ویژگی های این نوع هستند. همچنین در این نوع معمولا کنترل کننده وجود ندارد.

کانالی

از نظر ظاهری می توان نوع کانالی را مشابه با سقفی توکار دانست. این این دستگاه ها در ظرفیت های متنوعی ساخته می شوند و تحت عنوان داکتد یا کانالی شناخته می شوند. انواع فن کویل کانالی معمولا از ظرفیت های ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ CFM طراحی و به بازار عرضه می شوند. این نوع به دلیل ظرفیت و نوع توزیع هوایی که دارد، می تواند گزینه ایده آلی برای مراکز صنعتی و تجاری باشد.

کاستی یک طرفه

این نوع فن کویل به دلیل قابلیتی که در نصب در ارتفاع های کم و زیاد به خصوص در سقف های کاذب دارد، نوعی محبوب است. فن کویل کاستی یک طرفه به دلیل پرتاب باد در یک طرف معمولا در سمت خاصی از هر اتاق نصب می شود.

کاستی چهار طرفه

این نوع از فن کویل به دلیل پرتاب باد در هر چهار جهت، بسیار محبوب و پر فروش است. همچنین از دیگر ویژگی های فن کویل کاستی چهارطرفه می توان به نصب آسان و سریع آن اشاره کرد.

فن کویل دیواری

از نظر ظاهری، فن کویل دیواری بسیار مشابه با یونیت داخلی کولر گازی یا اسپیلت است. نکته مهم در خصوص این نوع این است که انواع مدل های طراحی شده دیواری معمولا در داخل خود، شیر هواگیری ندارند.

فن کویل زمینی

نوع دیگری از فن کویل، نوع زمینی است که روی زمین قرار گرفته و از پشت نیز به دیوار متصل می شود. این مدل معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فضای مناسبی در سقف کاذب برای نصب انواع دیگر وجود ندارد.

کاربرد انواع  فن کوئل

هر کدام از انواع فن کویل های دیواری، سقفی و زمینی برای مکان های خاصی طراحی می شوند:

  • فن کویل های سقفی بیشتر برای مناطقی مانند ادارات، دانشگاه ها و مکان هایی با فضای کوچک به کار می روند. زیرا اولا در این مناطق میزان فضای اشغالی اهمیت زیادی دارد و مورد بعدی اینکه در چنین مناطقی با توجه به حجم هوای محدود، نیاز به ظرفیت های بالای دستگاه برای ایجاد گرمایش یا سرمایش نیست. نوع توکار این مدل به دلیل سر و صدای بسیار کم در هتل ها و مراکز اقامتی به طور گسترده استفاده می شود. البته باید بدانید که در مدل یاد شده، فن کویل کاملا پنهان بوده و تنها شبکه خروجی هوا مشخص است. از مهم ترین مدل های نوع سقفی می توان فن کویل های کاستی یا کانالی را نام برد.
  • فن کویل دیواری: نوع دیواری به دلیل نصب آسان و امکان تغییرات و تعمیر مجدد بدون ایجاد خرابی در ساختمان، بیشتر در مکان هایی مانند بانک ها یا مجتمع های تجاری استفاده می شود. این نوع معمولا ظرفیت محدودی دارد و نوع رو به رو زن متداول ترین مدل مورد استفاده از آن است. فن کویل دیواری به دلیل تشابه ظاهری که دارد، با انواع اسپیلت یا کولر گازی اشتباه گرفته می شود.
  • فن کویل زمینی: نوع زمینی  در مدارس، دستگاه های مسکونی شخصی و مکان هایی که تعمیر آسان و خرابی کم مد نظر است، نصب می شوند. این دستگاه ها به صورت ایستاده نیز طراحی می شوند. فن کویل زمینی نسبت به دو نوع دیگر قابلیت جابجایی و تعمیر سریع تر و آسان تر را دارد. این مدل نمی تواند در فضاهای با مساحت کوچک نصب شود، زیرا خود فضای بیشتری اشغال می کند.

انواع برند فن کویل موجود در بازار

سوالی دارید؟ با ما در تماس باشید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید