پکیج زمینی

انواع پکیج زمینی بر اساس سیستم احتراق

پکیج زمینی بر اساس نوع سیستم احتراق به انواع مشعل دار و بدون مشعل تقسیم می شوند که نوع مشعل دار مجهز به یک مشعل خطی و مبدل حرارتی مستقیم می باشند . سیستم های مشعل دار دارای دیگ گرمایشی نیستند بلکه میتوانند از مبدل صفحه ای یا مخزن جهت تامین آب گرم مصرفی به صورت مستقیم استفاده نمایند.

پکیج با موقعیت نصب زمینی و بدون مشعل از مدل های مشعل دار ظرفیت بالاتری دارند و مجهز به دیگ فولادی یا چدنی می باشند. از مزایای این مدل پکیج، استفاده از مشعل گازوئیل سوز، گازسوز یا دوگانه سوز است. مجهز بودن این سیستم به دیگ، قدرت آن را برای تامین گرمایش و آب گرم فضاهای بزرگتر فراهم می نماید و در واقع نهایت ظرفیت برای استفاده در مکان های بسیار بزرگ است در مواقعی که سایر پکیج های گرمایشی قادر به تامین گرمایش و آب گرم برای آن نیستند، بهترین و مناسب ترین گزینه ی ایده آل میتواند این مدل پکیج گرمایشی باشد.

انواع پکیج زمینی بر اساس نوع سیستم تامین آب گرم

پکیج زمینی به لحاظ سیستم تامین آب گرم به دو سیستم استفاده از مبدل صفحه ای و سیستم استفاده از مخزن تقسیم می شوند که در نوع اول که مجهز به مبدل صفحه ای است دارای حجم و ظرفیت پایینی برای تولید آب گرم می باشند لازم به ذکر است که استفاده از پکیج هایی که مجهز به مبدل صفحه ای در مناطقی که آب آنها دارای املاح بسیار است توصیه نمیشود، البته میتوان دستگاه های رسوب گیر الکترونیکی برای حل این مشکل نصب نمود اما در واقع این مدل از سیستم های گرمایشی برای آپارتمان هایی که سختی آب آنها کم است، مورد استفاده قرار میگیرند. نوع دیگر پکیج گرمایشی با سیستم مخزن دار است که در قسمت مبدل ثانویه به جای مبدل صفحه ای از یک مخزن کوئل دار با قابلیت نگهداری آب گرم استفاده میشود. این پکیج ها همواره آب گرم مورد نیاز مصرف کننده را تامین میکنند زیرا همیشه آب گرم ذخیره شده دارند. عملکرد پکیج زمینی همانند موتورخانه است و آب گرم بهداشتی را بدون تغییر دما فراهم میکنند. علاوه بر آن پکیج های مخزن دار مقاوت بالایی در برابر رسوب دارند، و همچنین در مکان هایی استفاده می شود که نیاز به مقداری آب گرم اولیه است.

انواع پکیج زمینی بر اساس نوع سوخت مصرفی

پکیج زمینی تولید شده و موجود در بازار ضمن داشتن مکانیزم های متفاوت ایجاد گرمایش برای تامین آبهای گرم مصرفی و گرمایشی دارای قابلیت استفاده از سوخت های مختلف را دارا می باشند که از جمله این سوخت ها می توان به برق، گاز و گازوئیل اشاره کرد که با توجه به دسترسی مصرف کننده در مناطق مختلف متفاوت می باشد و در صورت کمبود یک سوخت این امکان را برای مصرف کننده ایجاد کرده است تا برای رفع نیازهای خود از دیگر سوخت های در دسترس استفاده کند، و با بهره مندی از این سری سیستم های گرمایشی  آبگرم مورد نیاز سازه را تامین نماید.

ساختار و کارکرد پکیج زمینی

میتوان گفت یکی از زیرشاخه های مهم در تاسیسات ساختمان سیستم گرمایشی آن می باشد. یکی از مهمترین سیستم ها پکیج هایی با موقعیت نصب زمینی سیستم متفاوتی در جهت افزایش کارایی و راندمان و همچنین ایمنی و دسترسی های متنوع برای کاربر است که توانسته است تا حدود زیادی آن را برای مصرف کنندگان دوست داشتنی تر از سایر سیستم ها تبدیل کند.

از جمله قطعات کاربردی در ساختار پکیج زمینی می توان به لوله هایی در قسمت بالای مشعل دستگاه اشاره کرد که ورودی این لوله ها آب سرد می باشد و در مسیر آنها یک فلوسوئیچ قرار دارد و با ورود آب سرد داخل لوله ها این سنسور جریان آب را تشخیص میدهد و باعث روشن شدن مشعل و پمپ میشود به این تربیت آب گرم شده و به شیر خروج میرسد. برخی از مدل های زمینی دارای مخزن می باشند، یکی از مزیت های وجود مخزن کارکرد مشعل پایین آمده و عمر شوفاژ بالا می رود. از اصلی ترین قطعات بکار رفته در دستگاه می توان به مواردی نظیر دیگ که در پکیج گرمایشی با موقعیت نصب زمینی بکار رفته، دارای جنس چدن آتشخواری آلیاژی است و از نوع پره ای دارای ضخامت 4/2 میلی متر می باشد و در برابر شعله و حرارت بالا مقاوم می باشد.

همچنین یک منبع انبساط دیافراگمی در این دستگاه وجود دارد که از دو صفحه فلزی با یک دیافراگم لاستیکی در وسط آن درست شده است در مدل های زمینی با ظرفیت 8 لیتر و بیشتر می باشد یک طرف آن آب قرار دارد و طرف دیگر آن از هوا یا نیتروژن پر شده است، و مانع از وارد شدن هوا به داخل سیستم و همچنین خالی کردن حجم اضافه آب داخل دستگاه می باشد به همین دلیل باعث بالا رفتن عمر دستگاه می شود مهم ترین عضو پکیج مشعل است که در پکیج زمینی با توجه به عملکرد آن در نوع گاز سوز و یا اتمسفریک می باشد و جنس آن استیل می باشد. گاز خارج شده از شیر کنترل گاز دستگاه وارد لوله چند راهه یا مانیفولد می شود و بعد از روزنه کوچکی به نام اوریفیس عبور آن میکند، سرعت آن زیاد و فشارش کم می شود و مشعل دستگاه روشن می شود. همچنین وجود منبع کویل دار که از دو قسمت پوسته و کویل تشکیل شده است کویل ها به صورت مارپیچی درون پوسته قرار گرفته اند و جنس آنها از مس می باشد . قابل ذکر است که برخی از شرکت ها این سری از سیستم های گرمایشی را در مدل کویل دار تولید و به بازار عرضه می نمایند.

انواع برند پکیج زمینی موجود در بازار

سوالی دارید؟ با ما در تماس باشید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید