6 نکته ای که باید پیش از خرید کولر گازی با آن دقت کنید

امروزه اکثر مردم استفاده و خرید کولر گازی و اسپیلت را، جهت تامین سرمایش و گرمایش منازل و محل کار، به استفاده دیگر سیستم های سرمایشی قدیمی مثل کولر های آبی ترجیح می دهند چراکه کولر های اسپیلت نسبت به سیستم های سرمایش دیگر نظیر کولر های آبی مزایا و راندمان بیشتری دارد.

عواملی مانند بحران کمبود آب و عدم وجود ترموستات و نیاز به کانال های بزرگ و حجیم برای عبور هوا، که هزینه های اضافی در بر داشت و همچنین مناسب نبودن کولر های آبی در آب و هوای مرطوب و شرجی و سرمایش پایین این کولر ها در آب و هوای گرم و … باعث گردید تا روز به روز کولر های گازی و اسپیلت ها نسبت به کولر های آبی محبوبیت بیشتری را کسب کنند.

در این مطلب قصد داریم شما را در انتخاب یک کولرگازی مناسب نسبت به نیاز شما راهنمایی کنیم تا شما بتوانید به راحتی برای انتخاب کولر گازی مناسب خود اقدام کنید.

از عوامل مهم در انتخاب یک کولر گازی میتوان به متراژ فضای مورد نظر ،متراژ لوله های کولر گازی(فاصله ی کندانسور تا پنل) در محل نصب کولر، آب و هوای شهر محل سکونت و ظرفیت کولر گازی و ارتفاع سقف محل نصب اسپلیت اشاره کرد.

BTU چیست؟؟؟

بهتر است قبل چگونگی محاسبه ی ظرفیت مورد نیاز و مناسب فضای خود با واحد اندازه گیری کولر های گازی آشنا شویم.

BTU مخفف BRITISH THERMAL UNITE است.BTU مانند ژول و کالری واحد انرژی است و برای اندازه گیری انرژی گرمایی (حرارتی) استفاده میشود.محاسبه ی بار سرمایشی BTU به عواملی از جمله مساحت، حجم فضای مورد نظر، وضعیت عایق کاری در و پنجره، دیوارساختمان و دمای مطلوب مورد نیاز بستگی دارد.

کولر های گازی با توجه به کارکردشان و محل مورد استفاده در انواع مختلفی مانند پنجره ای، اسپیلت و ایستاده تولید شده اند.

هرکدام از این مدل ها با ظرفیت های مختلفی تولید شده اند، اما مدل های اسپیلت یا دو تیکه بیشترین تفاوت و طرفدار را دارند.هرچه میزان BTU بیشتر باشد، میزان سرمایی که از سمت کولر وارد محیط میشود بیشتر خواهد بود.

برای محاسبه ظرفیت کولر گازی مناسب و مورد نیازخود در طبقات وسط ساختمان به ازای هر متر مربع از محیط مد نظر خود حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقاتی که بالای آنها پشت بام است به دلیل تابش خورشید به سقف و گرم شدن آن به ازای هر متر مربع از محیط مورد نظر، بین 600 تا 800 (BTU)در نظر بگیرید.

(برای مثال برای یک اتاق 12 متری اسپیلت 9000 و برای یک اتاق 40 متری اسپیلت 24000 مناسب می باشد)

*توجه داشته باشید که این محاسبات برای شهر هایی با آب و هوای مانند آب و هوای شهر تهران و با فاصله ی 2.8 متری سقف تا کف، و برای مکان هایی با افراد کم (حداکثر 4 نفر) و یا بدون استفاده از روشنایی شدید و یا تجهیزات پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه ای مناسب می باشد.

برای واحدهای زیر پشت بام

(mm)

برای واحد های دیگر

(mm)

ظرفیت کولر گازی یا اسپیلت

(mm)

تا 12
تا159000
تا17
تا2212000
تا25تا3518000
تا34تا4524000
تا45تا6432000
تا55تا7545000ایستاده
تا75تا7590000ایستاده

گفتنی است که انتخاب صحیح یک کولر گازی مناسب نسبت به محیط میتواند در مصرف برق تاثیر چشم گیری داشته باش و عمر مفید کولر شما را افزایش دهد.

هنگامی که ظرفیت کولرگازی مناسب انتخاب بشود بعد از رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم شده کمپرسور قطع میشود (در کولر های معمولی) و یا سرعت کمپرسور کاهش میابد(در کولر های اینورتر) که در هردو باعث کاهش در هزینه ها و افزایش عمر کولر گازی شما می شود.

در صورتی که ظرفیت کولر گازی کمتر از مقدار مناسب نسبت به محیط باشد کمپرسور زمان بیشتری را برای رساندن محیط به دمای تنظیم شده کار میکند که این امر باعث افزایش هزینه برق و کاهش عمر مفید کولر گازی شما میشود.